Hallen nu åben med helt nyt underlag

Vi er nu klar med et helt nyt underlag i klubbens tennishal på Hårlev Mark.

Det tidligere tæppeunderlag i hallen blev lagt i 1989 og var egentlig planlagt til at kunne holde i 10 år. Men det viste sig at være utroligt holdbart indtil nu, hvor det måtte betegnes som udslidt. Underlaget var sandsynligvis én af de sidste tæppebaner i Danmark.

I løbet af januar måned blev underlaget revet af og erstattet af en moderne og støddæmpende gummimåtte, som er fremstillet med den nyeste teknologi.

Det nye underlag absorberer stød ca. 20 procent bedre end det gamle, og det er godt for knæ og led hos brugerne af tennishallen. Underlaget, kaldet Laykold CourtMaster, er desuden den officielle banebelægning ved US Open, dvs. én af de fire såkaldte Grands Slams.

Vi glæder os til at kunne tilbyde vores medlemmer den højest mulige komfort og til at optimere deres spilleoplevelse i vores gode tennishal. Vi i bestyrelsen håber desuden at se rigtig mange nye medlemmer, der kan se fordelen i at kunne spille tennis på et professionelt underlag hele året rundt.

Det nye underlag, som er muliggjort bl.a. med støtte fra Stevns Kommune, indvies officielt ved en reception lørdag d. 23. marts 2024.

Vi er nu klar med et helt nyt underlag i klubbens tennishal på Hårlev Mark.

Det tidligere tæppeunderlag i hallen blev lagt i 1989 og var egentlig planlagt til at kunne holde i 10 år. Men det viste sig at være utroligt holdbart indtil nu, hvor det måtte betegnes som udslidt. Underlaget var sandsynligvis én af de sidste tæppebaner i Danmark.

I løbet af januar måned blev underlaget revet af og erstattet af en moderne og støddæmpende gummimåtte, som er fremstillet med den nyeste teknologi.

Det nye underlag absorberer stød ca. 20 procent bedre end det gamle, og det er godt for knæ og led hos brugerne af tennishallen. Underlaget, kaldet Laykold CourtMaster, er desuden den officielle banebelægning ved US Open, dvs. én af de fire såkaldte Grands Slams.

Vi glæder os til at kunne tilbyde vores medlemmer den højest mulige komfort og til at optimere deres spilleoplevelse i vores gode tennishal. Vi i bestyrelsen håber desuden at se rigtig mange nye medlemmer, der kan se fordelen i at kunne spille tennis på et professionelt underlag hele året rundt.

Det nye underlag, som er muliggjort bl.a. med støtte fra Stevns Kommune, indvies officielt ved en reception lørdag d. 23. marts 2024.

Vi er nu klar med et helt nyt underlag i klubbens tennishal på Hårlev Mark.

Det tidligere tæppeunderlag i hallen blev lagt i 1989 og var egentlig planlagt til at kunne holde i 10 år. Men det viste sig at være utroligt holdbart indtil nu, hvor det måtte betegnes som udslidt. Underlaget var sandsynligvis én af de sidste tæppebaner i Danmark.

I løbet af januar måned blev underlaget revet af og erstattet af en moderne og støddæmpende gummimåtte, som er fremstillet med den nyeste teknologi.

Det nye underlag absorberer stød ca. 20 procent bedre end det gamle, og det er godt for knæ og led hos brugerne af tennishallen. Underlaget, kaldet Laykold CourtMaster, er desuden den officielle banebelægning ved US Open, dvs. én af de fire såkaldte Grands Slams.

Vi glæder os til at kunne tilbyde vores medlemmer den højest mulige komfort og til at optimere deres spilleoplevelse i vores gode tennishal. Vi i bestyrelsen håber desuden at se rigtig mange nye medlemmer, der kan se fordelen i at kunne spille tennis på et professionelt underlag hele året rundt.

Det nye underlag, som er muliggjort bl.a. med støtte fra Stevns Kommune, indvies officielt ved en reception lørdag d. 23. marts 2024.